مقالات مفید

چرخه PDCA (طرح – انجام – بررسی – عمل) چیست؟

چرخه PDCA (طرح – انجام – بررسی – عمل) چیست؟

چرخه PDCA/PDSA یک حلقه پیوسته از برنامه ریزی، انجام، بررسی (یا مطالعه) و اقدام است. این یک رویکرد ساده و موثر برای حل مشکلات و مدیریت تغییرات ارائه می دهد. این مدل برای آزمایش اقدامات بهبود در مقیاس کوچک قبل از به‌ روزرسانی رویه‌ ها و شیوه‌ های کاری مفید است.

دیدگاه سیستماتیک (بررسی ناب و شش سیگما) مدولار کایزن یک رویکرد بهبود است که تکنیک های کیفیت را در برنامه شلوغ فعالیت های روزمره ادغام می کند. رویکرد کایزن مدولار مکمل مدل‌های بهبود کیفیت PDCA و DMAIC است که در این مقاله توضیح داده شده است.

رویکردی ناب برای ارتقای پیشنهادات کارکنان (پیشرفت کیفیت) این رویکرد ساده و با فناوری پایین، فرآیند بصری را حفظ می‌کند و به راحتی در جایی که هر پیشنهاد در فرآیند PDCA است، بدون نیاز به ایمیل، پایگاه‌های داده یا سایر ابزارهای فن‌آوری ارتباط برقرار می‌کند.

چرخش به عقب (پیشرفت کیفیت) به نظر می رسد هنوز سردرگمی زیادی در مورد چرخه برنامه ریزی انجام دهید. این مقاله به بررسی سه سوء تفاهم اصلی پیرامون چرخه های PDSA و PDCA می پردازد.

مزایای PDCA (پیشرفت کیفیت) تاریخچه مختصر PDCA و نمونه ای از PDCA در عمل به ایجاد استفاده از این چرخه برای بهبود مستمر فرآیند کمک می کند.

 

زمان استفاده از چرخه PDCA:

از چرخه PDCA زمانی استفاده کنید که:
- شروع یک پروژه بهبود جدید.
- توسعه یک طراحی جدید یا بهبود یافته از یک فرآیند، محصول یا خدمات.
- تعریف یک فرآیند کاری تکراری.
- برنامه ریزی جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها به منظور تأیید و اولویت بندی.
- مشکلات یا علل ریشه ای.
- اجرای هر گونه تغییر.
- کار در جهت بهبود مستمر.

 

بیشتر بخوانید: دانلود رایگان مستندات ایزو 9001.

 

رویه Plan-do-check-act:
برنامه ریزی: یک فرصت را بشناسید و برای تغییر برنامه ریزی کنید.
انجام دهید: تغییر را آزمایش کنید. یک مطالعه در مقیاس کوچک انجام دهید.
بررسی کنید: آزمون را مرور کنید، نتایج را تجزیه و تحلیل کنید، و آنچه را که آموخته اید شناسایی کنید.
عمل: بر اساس آنچه در مرحله مطالعه آموخته اید اقدام کنید. اگر تغییر جواب نداد، دوباره با یک برنامه متفاوت چرخه را طی کنید. اگر موفق بودید، آنچه از آزمون آموختید را در تغییرات گسترده‌ تر بگنجانید. از آنچه یاد گرفتید برای برنامه ریزی بهبودهای جدید استفاده کنید و چرخه را دوباره شروع کنید.

 

مثال برنامه ریزی، انجام، بررسی، عمل
رودخانه مروارید، منطقه مدرسه نیویورک، دریافت کننده جایزه ملی کیفیت مالکوم بالدریج در سال 2001، از چرخه PDCA به عنوان مدلی برای تعریف بیشتر فرآیندهای کاری خود، از اتاق هیئت مدیره تا کلاس درس استفاده کرد.
مدل PDCA ساختار اساسی برای منطقه بود:
برنامه ریزی استراتژیک کلی
نیاز به تحلیل دارد
طراحی و ارائه برنامه درسی
هدف گذاری و ارزیابی کارکنان
ارائه خدمات دانشجویی و خدمات پشتیبانی
آموزش کلاس درس

 

بیشتر بخوانید: چرا باید گواهینامه ایزو بگیریم؟

 

طرح
رویکرد A+ با یک مرحله "طرح" آغاز می شود که ناحیه مدرسه آن را "تحلیل" می نامد. در این مرحله، نیازهای دانش‌آموزان با بررسی طیفی از داده‌های موجود در «انبار داده‌های الکترونیکی رودخانه مروارید» تحلیل می‌شوند. داده های بررسی شده شامل همه چیز از نمرات گرفته تا عملکرد در آزمون های استاندارد می شود. داده ها را می توان برای دانش آموزان جداگانه تجزیه و تحلیل کرد یا بر اساس درجه، جنسیت یا هر زیرگروه دیگری طبقه بندی کرد. از آنجا که PDCA نحوه تجزیه و تحلیل داده ها را مشخص نمی کند، یک فرآیند تجزیه و تحلیل داده جداگانه در اینجا و همچنین در سایر فرآیندها در سراسر سازمان استفاده می شود.

انجام دادن
رویکرد A+ با دو مرحله "انجام" ادامه می یابد:
مرحله "همسویی" می پرسد که استانداردهای ملی و دولتی به چه چیزی نیاز دارند و چگونه ارزیابی خواهند شد. کارکنان آموزشی همچنین برنامه‌های درسی را با نگاه کردن به آنچه در مقاطع ابتدایی و بالاتر و در سایر رشته‌ها تدریس می‌شود، برنامه‌ریزی می‌کنند تا از تداوم واضح آموزش در سراسر دوران تحصیل دانش‌آموز اطمینان حاصل کنند. معلمان اهداف فردی را برای بهبود آموزش خود در جایی که مرحله "تجزیه و تحلیل" هر گونه شکافی را نشان می دهد توسعه می دهند.
مرحله "عمل" جایی است که آموزش با پیروی از برنامه درسی و اهداف تدریس ارائه می شود. در پارامترهای تعیین شده، معلمان بر اساس میزان و سبک یادگیری هر دانش آموز، ارائه آموزش را تغییر می دهند.

بررسی
ارزیابی های رسمی و غیر رسمی به طور مستمر انجام می شود، از ارزیابی روزانه معلمان تا گزارش پیشرفت شش هفته ای تا آزمون های استاندارد سالانه. معلمان همچنین می توانند به داده های مقایسه ای در پایگاه داده الکترونیکی برای شناسایی روندها دسترسی داشته باشند. دانش آموزان با نیاز بالا توسط یک تیم ویژه مطالعه کودک نظارت می شوند.
در طول سال تحصیلی، اگر ارزیابی‌ها نشان دهد که دانش‌آموزان آن‌طور که انتظار می‌رود یاد نمی‌گیرند، اصلاحاتی در اواسط دوره انجام می‌شود (مانند آموزش مجدد، تغییر روش‌های تدریس، و راهنمایی مستقیم معلمان). داده های ارزیابی به ورودی مرحله بعدی چرخه تبدیل می شوند.

عمل کنید
در این مثال، مرحله «عمل» «استانداردسازی» است. هنگامی که اهداف محقق می شود، طراحی برنامه درسی و روش های تدریس استاندارد در نظر گرفته می شود. معلمان بهترین شیوه ها را در محیط های رسمی و غیر رسمی به اشتراک می گذارند. نتایج حاصل از این چرخه به ورودی مرحله "تجزیه و تحلیل" چرخه رویکرد A+ بعدی تبدیل می شود.

سازمان ها برای پیاده سازی الزامات استاندارد ISO جهت اخذ گواهینامه ایزو 9001، گواهینامه ایزو 14001، گواهینامه ایزو 45001 یا حتی گواهینامه HSE-MS باید از چرخه PDCA (طرح – انجام – بررسی – عمل) استفاده کنند.

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند